![]() |
||
provaznik.eu » Cestování » USA 2011![]() |
USA 2011 - popis
16.9.2011 ráno jsme se namudrovali do auta a náš syn nás odvezl do Práglu na letiště. Letíme poprvé v životě a tak jsme naprosto dezorientovaní. Našli jsme zastoupení cestovou ESO, dostali jsme tam letenky a návod k použití našeho výletu. Toť vše? To snad nééé! ANO. Je to tak. Musíme se do Amériky dopravit svými vlastními silami a schopnostmi. Už ani nevím jak jsme se vlastně dostali do letadla. Naštěstí v Práglu se nemluví jen anglicky, tak to šlo. Let do Curychu a pak do Los Angeles měl trvat celkem asi 15hodin. Pcháá, To nic není, to zvládneme. Jezdíme autem na expedice po celé Evropě, jsme zvyklí! Řekli jsme si. Ó jak jsme se mýlili! Ta cesta byla nejen náročná při přestupování pomocí několika anglicky našprtaných výrazů a našich odpovědí na otázky letištních zřízenců stylem „Jééés! Nou spík ingliš“ Když konečně počal let z Curychu do Ameriky, tak to jsem si až nad Grónsko říkal – balada! Pak už bylo ouvej. Těch 14hodin bylo k nepřečkání. Po přistání v Los Angeles nás čekaly vstupní americké formality. To teprve byla sranda! Jeden úředník chtěl pasy a ty papírky od kufrů, další nás poslal za kolegou, páč mu končila šichta. Šlus a nedělám! Viděl valutový cizice a tak se nás lekl!! No nic, druhej, nějakej hispánec ve slušivém oblečku nás vyzval posunkem, by jsme přiložili obě ruce na skener a zakameroval nám do oka ku sejmutí duhovky. Poslední se nás na něco voptal, řekl jsem mu obligátní „I nou spíííík ingliššš, jééé?“ Zeptal se nás znova jako kdyby nerozuměl. Prej nějaký fišš či co. Pak někdo v řadě za námi hejkl: jídlo!!! Ou jééé, jídlo…..ehm fišš nóóóu. A byli jsme v Americe. Na plácku u východu na nás různí amíci ukazovali svými cedulkami jestli jsme John, Annete, Obama apod. Ne hledali jsme svou cedulku „ESO Travel“ Sešlo se nás tam asi 16, shromáždění u sebe jak vyděšená kuřata. Nikde nikdo. Co budeme dělat?! No cóó. Zpáteční letenku máme, někteří z nás umí anglicky, poletím když tak domů a reklamujeme zájezd. Najednou se k nám hrne chlap se ženskou, v ruce zmačkaný papírek z nějakého katalogu ESO. „To jsou oni!“ Vykřikl někdo. „Nevyprdli se na nás! Jen měli zpoždění!“ Následovala prezentace a rozdělení účastníků zájezdu do dvou skupin, naložení bagáže a dvěma mikrobusy odjezd „kousek za město“ do hotelu. To za město bylo do San Diega u Mexických hranic asi 200km do hotelu Mission Valley Resort, kde zrovna měli sraz motorkáři. No to bude noc! Kupodivu byla tichá, příjemná. Tam to funguje jinak než u nás! Náš mikrobus řídila Michaela, Češka žijící 8let v USA, její domovem se stalo Los Angeles. Byla oblečená po hipísácku, páč taky byla hippie. Na hlavě klobouček, na krku korálky, obleček stylový, a byla to prima ženská.
Odjez směrem vnitrozemí do Palm Spring. To je taková díra pod pohořím v poušti, je to vlastně oáza, vedro jak sviňa asi 40st. Jede se tam skrz snad největší větrnou elektrárnou jakou jsem v životě viděl. Teda jako moc jsem jich vlastně neviděl. Ale týhle bylo zaplněný celý údolí San Gogonio mezi horama Kitching Peak a Cabazon Peak. Do Palm Spring si holky jezdí namlouvat maníky. Všechny tam chodily v šatičkách, neskenovaný ksiftíky mejkapem, na vysokých podpatcích, no prostě Américkej sen. Teda jako tady sbalit holku! Ježíš co to povidám, mám tady svou mamku J . Hotel se jmenoval ……..se už nepamatuju. Ale měli jsme tam bazén, u kterýho bylo první seznámení nás účastníků zájezdu. Popili jsme igelitový víno a šli spat. Klimatizace samozřejmě jela naplno.
Ráno snídaně formou bufetu a odjezd přes Yucca Valley do
Joshua Tree
národního parku.
Další cíl je městečko Williams, kde dnes spíme v hotelu Holiday Inn. Zase stejný pokoje, stejný vybavení, obrovská klimoška a neskutečně blbý ovládání vodovodní baterie ve sprše. A takhle to bude ve všech hotelech na naší cestě. Ráno odjíždíme územím indiánské rezervace na letiště jižně od Grand Canyonu. Zde si někteří z nás zaplatili let vrtulníkem nad tento obdivuhodný přírodní úkaz. Pro nás to bylo ale moc drahý a po letu vrtulníkem jsme nijak netoužili. Zabíjíme asi 1hod tím, že jdeme v blízké vesnici Tusayan do kina podívat se na film o Grand Canyonu. Poznáváme tak dějiny objevení, průběh osídlení i současný stav. Prima, možná nám to dalo víc, než ten vrtulník.
GRAND CANYON - je 277 mil (446 km) dlouhý,
od 4 do 18 mil (6.4 - 29 km) široký a přes kilometr hluboký (1,6
km), což z něj činí největší kaňon na zemi.
Ráno hned po snídani na které nás obsluhuje
mladý indián ve skejťáckých gatích s „ponožkou“ na hlavě, se
vydáváme k Monument Valley. Fotíme
hromadný záběr na „Forest Gumpově“
silnici vedoucí k monumentům a pak už zajíždíme k Visitor centru.
Odsud krásný výhled na park samozřejmě neujde naší pozornosti. Tady
nám delegáti kupují vstupenky na projížďku celkem dvěma jeepy. Náš
jeep řídí mladý indián z kmene Navajo. Vymetá s námi kdejakou díru a
nebo kaluž, ženský ječí na korbě, a to se mu zjevně líbí. Zastavuje
u stánků s činčerami, kupuji si medvědí dráp pro štěstí. Fotíme si
zde také indiána na koni jenž pózuje za dva dolary na osobu
v červený košili a bílém klobouku na skále s pozadím monumentů. Po
této zastávce pokračujeme do bydliště nejstarší indiánky kmene,
pracovně ji nazývám „babi Navajo“, která letos oslavila 98
narozeniny. Pro turisty sedí v typické
„ženské“ chýší ze dřeva a
hlíny ve tvaru prsu ležící ženy.
Zde zastavujeme asi na půlhodinu u petroglyphů z doby kamenné, a po asi půlhodinové mnou vynucené zastávce na panorama vyhlídce pod horou Mummy Cliff dojíždíme do hotelu Torey Day Inn. Vynucené proto, že jsem psychicky nevydržel při západu slunce v červených horských scenériích jen tak nečinně koukat z okénka na tu nádheru.
Druhý den cesta HWe 24 vede vesnicemi kdysi divokého západu. Ploty, vodní čerpadla na pastvinách, staré rezavé automobily jako dekorace na zahrádkách, stylové obchody s pomalovanými štíty, bary, telegrafní sloupy, velká auta zaparkovaná na kraji cesty, jen místo prašné cesty uprostřed těchto westernových domů je asfaltová široká silnice. U jedné farmy zastavujeme, abychom se také podívali na živoucí nefalšované polodivoké bizoní stádo. Zkoušíme také si zahrát obdobu petángu, ale s velikýma podkovama místo koulí. Vyhrává ten kdo se trefí nejvícekrát na kolík. Pak už odbočujeme na státní silnici 12, a po průjezdu několika osad stoupáme do „Osikových hor“ (můj pracovní název), nebo-li Dixie National Forest. Po překonání tohoto zalesněného pohoří sjíždíme do oblasti Escalante po vyhlídkové silnici Scenic ByWay 12. Klikatí se na vršku hustě zvlněné oblasti plné kaňonů, srázů, zlomů, k vyhlídce nad městečkem Escalante. Další z nejhezčích výhledů naší cesty. Pokoukáme, ale náš cíl je jinde, náš dnešní cíl je v Bryce Canyonu Vilage, kde je náš hotel, a kde druhý den nastupujeme na nejkrásnější prohlídku našeho dosavadního výletu.
BRYCE CANYON - je poměrně malý, na severu je
Suset
vyhlídková terasa, na vyšším okraji jižním je
Sunrise terasa.
Procházíme pěšky po jeho okraji k nejvyšší vyhlídce, a zde padá mé
rozhodnutí, že tady zůstanu celé odpoledne, a to až do západu slunce,
a budu fotit,
fotit a
fotit.
ZION national park. Očekáváme zde bombastické výhledy, ovšem čeká nás poměrně zklamání. Prodíráme se pěší tůrou k Emerald Pokos, ale cesta vede poměrně hustým křovím bez výhledů, směrem k řídkému vodopádu a pak po vrstevnici dolů k zastávce autobusu. Nic moc teda. Tohle se ESO travel moc nevyznamenalo. A přitom nás stačilo vyvést na nějakou známou vyhlídku jako Observation Point nebo Angels Landing.
A tak nasedáme a jedeme směr hory, pak poušť a
cílem je LAS VEGAS. Město
hotelů miliardářů, hříchu a neřesti, heren, pohádkového
bohatství a
Druhý den nás čeká dlouhá way a údolí smrti
čili DEATH VALLEY. Prvně zastavujeme na známém místě, vyhlídce
Zabriskie Point. Děláme
rodinné foto a sjíždíme dolů
na dno. Údolí je to rozlehlé a velmi velmi teplé. Když
jsem otevřel dveře auta na dolním parkovišti u solné části údolí,
dostal jsem facana vařícího vzduchu do tváře. Popadl jsem foťák a
litr vody, Michaela zůstala v autě, že na nás tady jako raději
počká. Věděla proč. 57stupňů hnusu vlhkého nedýchatelného vzduchu
nás provázelo po celou cestu k salinám a zpět. Litr vody padl za
oběť jak nic, další litr jsem propotil. To by jeden nevěřil že tady
zhubne 1kg za půl hodinu, že? Na konci vyšlapané cesty z parkoviště
bylo solné jezero, trochu zvrásněné
krystaly soli a tetelící se
vzduch. V dálce zamlžené pohoří. Víc nic.
Ráno nás čeká návštěva slavného jezera MONO LAKE s přírodními tufami koukajícími z jeho hladiny. Je to úžasně fotogenické, ale pro běžného turistu celkem nezajímavé místo. Tufy vznikly tak že hladina jezera poklesla, když se vody jenž ho napájejí použily pro napájení nedalekých velkých měst. A pískovcové podloží tím vystoupilo z vody. Dnes je problém hladinu opět vrátit do původního stavu, a dokonce kvůli tomuto poklesu vyhynula populace zdejšího ptactva. Hnízdili na ostrovech jenž se staly poloostrovy nebo dokonce pevninou, a tím se k nim dostali predátoři. Zde se pro mne musí Michaela vracet z parkoviště, páč jsem se zapomněl, fotím jak o život, vydává se mě hledat mezi tufy a křoviny. V tomto směru je se mnou potíž, ale naše průvodkyně vystudovala v Americe fotografickou školu, tak ví co to obnáší a ví že lidé co se tímto koníčkem zabývají bývají občas nedochvilní. Ale ostatní spolucestovatelé mi ani nenadávají, protože jsem jim slíbil fotky. Mají se mnou trpělivost, čímž jim velmi děkuji.
Mono Lake je za námi, před námi se
rýsují hory
za jejichž vrcholky je další světově známý park a to YOSEMITE N.P..
;
SAN FRANCISCO—je konec národním parkům na tomto
výletě po Americe, začíná městská americká civilizace a její
poznávání. Do San Franciska či-li Friska
přijíždíme dopoledne,
projíždíme město, okoukneme tak místa kam se podíváme později.
Michaela nám ukazuje nejen turistická centra jako
čínská čtvrť,
bussines centrum, hasičské muzeum, či světoznámou
serpentinovou
uličku nebo staré tramvaje, ale i méně známá a o to zajímavější
místa Friska, kde se setkávají neformální lidé, houmles a další
nižší vrstva města. Hraje se na ulicích výborná hudba, zdi jsou
všude pestře pomalované uměleckou graffiti,
žádnými klikyháky jako v Praze či jinde u nás, jsou tu celé
barevné domy, lidi se na sebe smějou a je to tady fajn.
Vše procházíme pěšky, od jednotlivých zastávek se přesouváme autem
na další místa abychom si tam dali znova rozchod na hodinku či dvě.
Golden State Bridge je zde vděčným objektem k fotografování všech
turistů nacházející se v tomto městě. Navštěvujeme i
několik
obchodů, hledám Halley Davidson obchod, bych si koupil ke klobouku i
pořádnou bundu. Žádná mi ale nesedí. Je to tady ale levné. Bundy
stojí 150 doláčů, u nás za ni chtějí 8500Kč !! Máme tady spoustu
času, protože zde spíme dvě noci. Hotel je ze 30let a je prima.
Ovšem večer se jeho okolí náhle promění v dealerské doupě narkomanů,
žebráků
a opilců.
Blíží se pomalu závěr našeho putování po jihozápadě USA, odjíždíme z Friska podél Pacifiku do MONTEREY, města původně rybářů, dnes turistické centrum, po jeho pobřeží slavné pláže, golfová hřiště a haciendy amerických boháčů. Na pobřeží se jdeme podívat na 250let starý cypřiš jenž je ikonou této části pobřeží. Běhají kolem nás veverky, díváme se na břehy ostrova Bird Rock plné ptáků, lachtanů, rypoušů a lvounů. Po cestě na jih jedem po pobřeží Big Sur, a s menšími zastávkami v hippie butiku a hospody, při focení atlatiku, jeho zálivů a mostů končí den v San Simonu v hotýlku u moře. Ráno se vracíme pár kilometrů podívat na pláž, kde se líně povalují stovky Sea Elefant či-li Rypoušů sloních. Pokračujeme pak zastávkou v Santa Barbaře kvůli drobným nákupům činčet (malé pozornosti pro příbuzné). Navštěvujeme zde velmi pěkný obchod s arabským oblečením, kupujeme originál kašmírovou šálu na památku a k ještě většímu zkrášlení mé krásné ženy, a spěcháme abychom na sklonku odpoledne dorazili do LOS ANGELES nebo-li L.A.
Projedeme Holywood Bwl, Beverly Hills se starými stromy, Bussines centrum, jedeme na výhlídku nad městem, navštěvujeme Universal studios. My dovnitř nejdeme, procházíme se raději ve studiích v městečku City Walk s nádherným Hard rock cafém s obrovským Fenderem stratošem před kavárnou, obdivujeme parašutistický trenažér, prolézáme obchody. Růža si zde kupuje koženou kabelku co vidíme za výlohou jednoho ze známých obchodů Fossil, není ani moc drahá, což mě velmi překvapuje. Čekal jsem větší gardu teda. J Později ve městě procházíme centrum Holywood bulváru, včetně Kodak divadla, kde se udělují oskaři, Čínského divadla, chodníků slávy s hvězdami známých filmových a hudebních osobností. Je zde neuvěřitelný mumraj turistů a místňáků v úborech filmových hvězd, jenž nabízí za poplatek foto do památníčku. Mamka se v jednom momentě ocitá mezi ufony, aby pak následně na to řízeně objala Schreka. Michaela nás potom nakládá a veze ještě na pobřeží do Santa Monicy, kde končí Route 66, kde se schází svobodní lidé Ameriky, kde je spousta pouličních umělců, obchodů, butiků, krámů, restaurací, pomalovaných skulptur, ale i bezdomovců co se zde válí po trávníku nebo hrají na někým darované piáno. Zde chodil cvičit do pobřežní tělocvičny sám velký Schwarzenegger, aby se pak stal guvernérem tohoto státu California. Teď se tady taky cvičí, jezdí na prkýnkách a nebo pořádají veřejné koncerty začínajících kapel. Bylo nám tady krásně, svobodně, nasedáme do auta a navečer se vracíme na hotel. Ráno balíme věci, zjišťujeme že všechny kufry máme téměř přes váhu, následuje transfer na letiště. Michaela se s námi loučí a čeká nás úmorná a nekonečná cesta transkontinentálním letem do Evropy. Díky Ameriko, tak zase někdy…….
|
||
© 2011 Created by Prowi |